TORNEIG D'ESCACS DE L'ESCOLA: RESUM

lunes, 29 de mayo de 2017

A l'escola Santa Maria dels Apòstols hem introduït la formació en escacs com a part del currículum de la matèria de matemàtiques a primària i a primer d'ESO
Amb la intenció d'implicar a tota l'escola en la pràctica del joc-ciència la Fundació ANI i l'AMPA vam decidir impulsar el primer torneig d'escacs de l'escola.
L'èxit rotund d'inscripcions (més de 150 alumnes) va obligar a ampliar el nombre de categories previst inicialment i a fer una primera fase classificatòria de partides ràpides per seleccionar als millors jugadors de cada categoria.
Un cop seleccionats vam començar a preparar la fase final, celebrada el 26 de maig, per a més de 60 alumnes. Aquesta jornada lúdico-festiva va consistir en 3 etapes:
- Una primera fase amb un sistema de lliga a partides semiràpides a 10 minuts per jugador.
- En la segona fase els nostres alumnes vam poder participar en unes simultànies amb un convidat molt especial, el Gran Mestre Internacional Jordi Magem.
- Una tercera fase amb un sistema de play-offs per definir els guanyadors de cada categoria.
La col•laboració de l'AMPA i la Fundació ANI ha estat fonamental per donar qualitat al torneig a nivell logístic. A part de les medalles pels guanyadors, menjar i begudes per tots els participants, recursos per millorar l'ambient del torneig o fer el seu cobriment en directe a través de la pàgina web de l'escola, van aconseguir que l'ajuntament ens concedís celebrar el torneig a l'exterior de l'escola, donant-nos l'oportunitat per donar a conèixer el projecte al barri.
Aqui podeu veure un vídeo resum de la jornada.



La classificació final va ser la següent:

Categoria PREMINI (1r, 2n i 3r EP)
1r Lloc: Javier Alcollado (3r EP)
2n Lloc: Eric Alemany (3r EP)
3r Lloc: David Jorquera (3r EP)
4t Lloc: Lucas Mazzotta (1r EP)

Categoria MINI (4t, 5è i 6è EP)
1r Lloc: Adrià Souza (5è EP)
2n Lloc: Adrià Pópulo (6è EP)
3r Lloc: Javi Santacruz (6è EP)
4t Lloc: Toni Martínez (5è EP)

Categoria INFANTIL (1r i 2n ESO)
1r Lloc: Andreu Jorquera (1r ESO A)
2n Lloc: Fei Sun (1r ESO A)
3r Lloc: Stefen Yu (1r ESO A)
4t Lloc: Izan González (1r ESO C)

Categoria CADET (3r i 4t ESO)
1r Lloc: Álex Yu (4 ESO B)
2n Lloc: Leonel Gonzales (4 ESO C)
3r Lloc: Adrián Cano (4 ESO A)
4t Lloc: Pablo Robledo (3 ESO C)

Categoria JUNIOR (1r i 2n BATX)
1r Lloc: Sebastián Bungardean (2n BATX A)
2n Lloc: Dennis Pérez (2n BATX A)
3r Lloc: Piero Parravicini (1r BATX B)
4t Lloc: Dani Valero (1r BATX A)

 
Escola Santa Maria dels Apòstols © 2015 | escola@smapostols.org - Rambla Prim 146-152 - 93 314 90 11 - 08019 - BARCELONA